Robert Poławski: Świat Rekrutacji

Pan Robert Poławski pracuje już 6 lat jako Rekruter i zgodził się odpowiedzieć na nasze pytania.

O co najczęściej pytają osoby szukające pracy?

Z mojego doświadczenia wynika, że większość osób interesuje najbardziej kwestia wynagrodzenia, a więc pytanie – ile mogę zarobić?

Rozumiem, a jakie pytanie Pan sugerował by osobie szukającej pracy?

Sprawa wynagrodzenia jest bardzo istotna przy podejmowaniu decyzji o podjęciu pracy. Chciałbym zwrócić jednak uwagę na kwalifikacje. To nasze umiejętności i doświadczenie stanowią dla przyszłego Pracodawcy podstawę do podjęcia decyzji o naszym zatrudnieniu.

Bardzo dużo naszych znajomych decyduje się na podjęcie pracy za granicą. Na co powinni szczególnie zwrócić uwagę?

Podstawą do wyjazdu do pracy za granicą jest Dobra Umowa, najlepiej z Firmą na terenie państwa do którego zamierzamy wyjechać i pracować, jeżeli jedziemy do Niemiec to sugeruję podpisanie Umowy o Pracę z Firmą Niemiecką. To gwarantuje wszystkie prawa przysługujące pracownikowi w Niemczech. Pracownik dostaje elektroniczną kartę ubezpieczeniową i w razie choroby może iść bez problemów do lekarza lub zrobić też zwykłe badania.

A co z mieszkaniem za granicą, kto za to odpowiada?

Obecnie Firmy wysyłające pracowników z Polski, np. do Niemiec współpracują z niemieckim pracodawcą, który organizuje polskim pracownikom zakwaterowanie, oczywiście odpłatnie a czasami są to darmowe kwatery.

Nasz znajomy się uskarżał, że zadzwonił do niego Rekruter i zadawał bardzo   dużo różnych pytań. Czy to jest normalne?

Jeżeli pytania dotyczyły spraw zawodowych, związanych z pracą, to jest to jak najbardziej zgodne z procedurą rekrutacyjną.

Czy Rekruterowi wolno przez telefon sprawdzać znajomość języka obcego   osoby, która szuka pracy w Niemczech?

Jak najbardziej, rolą Rekrutera jest ocena znajomości języka np. niemieckiego, jest to wymagane przez niemieckiego pracodawcę. Sprawdzenie kwalifikacji zawodowych i językowych to obowiązek dobrego Rekrutera.

A co będzie, jeżeli po przyjeździe okaże się, że jednak nie mamy tych odpowiednich kwalifikacji?

Do tego nie możemy dopuścić. Rozmawiajmy z Rekruterem otwarcie i szczerze a nie będzie problemów. Rekruter też człowiek.

A co będzie jeżeli nie spodoba nam się kwatera lub coś innego?

Na wszystko są sposoby. Niemiecka firma może w najbliższych dniach naszej pracy za granicą znaleźć nowe, lepsze zakwaterowanie, bliżej np. miejsca pracy.

Jak często pracownik może jeździć do Polski?

Z każdym przepracowanym miesiącem pracownik nabywa prawo do urlopu, może też robić nadgodziny i później wykorzystać je na wyjazd do Polski. Wszystko oczywiście należy uzgodnić z pracodawcą.

Co jest najważniejsze w Rekrutacji?

Powiem krótko: Jeżeli ktoś naprawdę chce pracować, to z dobrym Rekruterem zawsze znajdzie pracę. Rynek Pracy jest ogromny, tylko trzeba wiedzieć czego tak naprawdę szukamy. Życzę powodzenia wszystkim Osobom szukającym pracy i Pracodawcom dobrych Pracowników.

1 komentarz

  1. Adam
    28 lutego 2022

    o widzę wywiad z Panem Robertem pracowałem dzięki nie mu 3 lata w Niemczech. Pierwszą pracę jaką mi znalazł był to kontrakt na 3 miesiące w Monachium jako elektryk budowlany. Później pojechałem do Berlina i tak już tu siedzę dwa i pół roku.

Zostaw komentarz