Przeciwutleniacze to substancje bardzo pozytywne w działaniu i wskazane dla organizmu człowieka. Zjawisko utleniania okazuje się jednym z najważniejszych powodów obumierania komórek organizmów, a dodatkowo generuje rozwój rozmaitych schorzeń. Jaka oksydacja finalnie jest niebezpieczna? Kiedy się jej przeciwstawiać?
Procesy oksydacji nie zawsze bywają złe
Od kiedy na świecie pojawiło się życie, wszystkim stworzeniom towarzyszy sprawa utleniania. To w pierwszej kolejności za jej sprawą komórki w ludzkim organizmie mogą być cyklicznie wymieniane i zastępowane nowymi, lepiej funkcjonującymi. Toteż nie warto się obrażać na samo utlenianie. Bagaż niebezpieczeństw niestety pojawił się z postępem i zmianą stylu życia większości ludzi. Wolne rodniki powstające w zjawiskach oksydacyjnych są reaktywnymi formami tlenu, które zabierają elektron innym cząsteczkom, które nie są już chemicznie neutralne. Sporo wysiłku, zanieczyszczenie środowiska, nerwowy tryb życia, promieniowanie – to wszystko może też sprzyjać tworzeniu wolnych rodników i szybszemu starzeniu się. Przez to coraz częściej potrzebujemy wsparcia związków, które ograniczają ich aktywność, czyli przeciwutleniaczy. Mamy spory handicap – sami potrafimy wyprodukować we własnym zakresie część substancji przeciwutleniających. Które produkujemy związki i jak wesprzeć ich działanie?
Melatonina – hormon snu
Melatonina to jeden z ważnych naturalnych przeciwutleniaczy pojawiających się codziennie w organizmie. To hormon, którego produkcja przebiega głównie w szyszynce, zaś kiedy jego nasycenie osiągnie właściwy stopień, stajemy się śpiący. W wielu przypadkach za sprawą nadmiaru niebieskiego oświetlenia blokuje się wydzielanie melatoniny. Przy takim braku żadna faza snu nie przebiega w sposób naturalny, a ludzie pozbawiają się zbawiennej regeneracji.
Z karnozyną sprawniej pracują mięśnie i mózg
O karnozynie mówi się jako o przeciwutlniaczu naturalnie wytwarzanym w ciele człowieka, a największą ilość odnotowuje się w tkankach o intensywnm wydatkowaniu energetycznym, a więc np. w neuronach i włóknach mięśni. Kiedy starzejemy się i tracimy mięśnie, jej nasycenie się zdecydowanie zmniejsza. Skuteczny przeciwutlniacz rozwijający gospodarkę energetyczną organizmu możesz suplementować jako pomoc w regeneracji dla całego ciała. Informacje sprawdzisz wpisując w Google słowa: bezpieczna suplementacja.
Glutation – najważniejszy antyoksydant w królestwie roślin i zwierząt
Glutation to jeden z najmocniej rozpowszechnionych antyoksydantów w świecie roślin i zwierząt. Nawet najmniejszy gatunek tworzy ten związek, zaś jego rola dla życia są niezwykle wszechstronne. Jest niezastąpiony w wytwarzaniu rozmaitych enzymów i hormonów. Właściwy stan glutationu wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego, a także usprawnia przepływ związków odżywiających w organizmie i zmniejsza nasycenie kortyzolu, hormonu odpowiadającego za stres. Glutation dostarcza się wraz z pokarmem roślinnym, w których jest go bardzo dużo.
Comments are closed.