Miedź – jak działa na ludzki organizm?

Miedź jest cennym pierwiastkiem, który warto docenić ze względu na wyjątkowy wpływ na ludzki organizm. Zbyt niski poziom miedzi może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Z pomocą przychodzą kubek miedziany, które w duecie z niewielką ilością wody pomogą nam się przed nimi uchronić. Jakie jest zadanie miedzi w ludzkim organizmie i w jaki sposób można zadbać o jej dostateczny poziom?

Miedź w organizmie człowieka – jaka jest jej funkcja?

Pierwiastek miedzi występuje raptem w małych ilościach w naszym ciele, jednak mieści się w każdej jego komórce. Wspólnie z żelazem zajmuje się transportem tlenu do narządów. Działanie mózgu i tempo przesyłania impulsów zależy przede wszystkim od poziomu miedzi. Miedź wpływa także na układ odpornościowy, a także minimalizuje poziom wolnych rodników powodujących uszkodzenia komórkowe oraz mutacje genowe. Poza tym jest w stanie zapobiegać schorzeniom układu krwionośnego. Opóźnia także procesy starzenia i ma działanie bakteriobójcze.

Które produkty są najlepszym źródłem miedzi w codziennej diecie?

Pokarmy zawierające najwięcej miedzi to: kakao, wątróbka, niektóre nasiona i orzechy oraz otręby i płatki zbożowe. Na przyswajalność miedzi wpływa mnóstwo różnych czynników. Najwyższą wchłanialność przypisuje się miedzi trafiającej do organizmu z produktami pochodzenia zwierzęcego. Zwolennicy diet wykluczających mięso powinni zadbać o włączenie do jadłospisu produktów bogatych w witaminę C i węglowodany, które zwiększą przyswajanie miedzi. Obniżenie przyswajalności spowoduje za to pożywienie bogate w cynę, cynk, fosfor, wapń i żelazo.

Kubki miedziane jako źródło miedzi

Do źródeł miedzi zaliczana jest także woda. Tu ilość miedzi będzie się różnić w zależności od rodzaju rur oraz jakości wody – w twardej wodzie wartość jest najniższa. Mogą to zmienić kubki miedziane. Wlewając do nich wodę, już po kilku godzinach uzyskamy optymalny poziom pH oraz lepsze stężenie jonów miedzi. Efektem picia takiej wody jest lepsze nawilżenie i pozbycie się toksyn z organizmu. Wodę miedzianą powinno się wypijać z samego rana – to doskonały sposób na pobudzenie układu pokarmowego. Poza kwestiami zdrowotnymi, kubki miedziane są piękną dekoracją.