Niekiedy zdarza się, że posiadamy ziemię na wsi czy pod lasem, choćby odziedziczoną po krewnych – co można z nią zrobić?. Chciałoby się korzystać z domku na działce, by tutaj spędzać urlopy, lecz odstrasza od tego zaporowa cena. Dobrym rozwiązaniem będzie kupno wyjątkowej budowli, jaką jest dom holenderski.
Prosty sposób na własne urlopowe plany
Można w nim robić wszystko to, co w zwykłym mieszkaniu, a nakład, by go mieć, jest dużo mniejszy. Trzeba jedynie zdecydować się na właściwy model, kupić i dostarczyć na swoją działkę. Parę kwadransów pracy i już możemy wprowadzać się do własnej wakacyjnej siedziby. Zapewne wzniesiemy go na dystans wymagający nie więcej niż pół godziny jazdy, dlatego można tam być jak najczęściej.
Szybko i tanio
Kilka – kilkanaście miesięcy – minimalnie tyle trzeba poświęcić na wzniesienie trwałego budynku. Zakup domu holenderskiego trwa chwilę, dlatego gdy wpadniemy na pomysł, aby spędzić urlop na swojej parceli możemy to zrealizować niemal błyskawicznie. Duży murowany dom wymaga przeważnie wzięcia ogromnego kredytu. Przeznaczając mniej niż jedną trzecią tej kwoty staniemy się właścicielami zgrabnej konstrukcji, którą w nagłym wypadku sprzedamy bez problemu. W ofertach znajdziemy domki holenderskie nowe, a także używane, które są o połowę tańsze.
Zapomnij o papierologii
Domki holenderskie stawia się bez zezwolenia. Zawsze zabiera to sporo nerwów i opóźnia moment wprowadzenia się do wakacyjnego lokum. Kolejną ważną korzyścią jest to, że działka niekoniecznie musi być nasza. Wystarczy poinformować urząd i w wypadku braku odmowy przez 21 dni znaczy to, że dom może stać na posesji. Co prawda ważność zezwolenia to 120 dni, ale mówimy o konstrukcji przenośnej – przy przenosinach domku zawsze możemy to wykonać bez większych kłopotów.
Woda i prąd
Domki holenderskie są wyposażone w instalację elektryczną i kanalizacyjną. Domki są dodatkowo izolowane termicznie, więc można mieszkać w nim o każdej porze roku. Należy tylko przemyśleć dokładnie co planujemy wobec domku.
Oczywiście, nic nie jest idealne – domki holenderskie mają swoje wady. Brak dźwiękoszczelności, wrażliwość na temperaturę na zewnątrz i nieodporność na rdzę to słabsze strony tych konstrukcji. Domki holenderskie jednak służą do czasowego użytku i nie muszą służyć kilku pokoleniom, więc jeżeli jesteśmy świadomi, na co się decydujemy, ich wady nie powinny nam tak bardzo przeszkadzać.
Comments are closed.