Za co kochamy włoską kuchnię?

Kuchnia włoska cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, ma wielu zwolenników także w Polsce. Do najbardziej popularnych dań serwowanych przez Włochów należą makarony (pasta) oraz pizza, ale kuchnia ta ma do zaoferowanie zdecydowanie więcej. Jest tak różnorodna, że każdy znajdzie w niej coś odpowiedniego dla siebie.

Czym wyróżnia się włoska kuchnia?

Włoska kuchnia jest przede wszystkim bardzo prosta – to jeden z powodów jej popularności. Ponadto jest niezwykle aromatyczna i zdrowa. Nie tylko Polacy pokochali tę kuchnię za to, że bazuje ona na świeżych, odznaczających się wysoką jakością produktach. Oparta jest na dużej ilości warzyw, dodatkiem do większości potraw są aromatyczne zioła, a jednym z podstawowych produktów jest oliwa. Włoska kuchnia jest niezwykle zróżnicowana – każdy z regionów Włoch może pochwalić się własną tradycją kulinarną i charakterystycznymi dla niego potrawami. W regionach położonych na południu najbardziej popularna jest pasta, na północy chętnie wybierany jest ryż. Do tego każdy region szczyci się własnym winem – w regionie Friuli popularne jest między innymi wino Pinot Grigio. Warto pamiętać, że to właśnie wino jest trunkiem, po który Włosi sięgają niezwykle chętnie. Serwuje się je do obiadu i kolacji, dopełniając tym samym bogaty smak włoskich dań.

Jakie są specjały włoskiej kuchni?

Włoska kuchnia ma wiele do zaoferowania miłośnikom dobrego jedzenia. Z włoskich dań zadowoleni będą nie tylko miłośnicy pizzy i makaronów. W kuchni tej smakosze znajdą też mnóstwo wędlin (jest wśród nich między innymi podsuszana szynka prosciutto i mortadela zupełnie nie przypominająca tej dostępnej w polskich sklepach), mięsa przyrządzane na różne sposoby, mnóstwo gatunków serów, ryby i owoce morza. Do dań na bazie owoców morza, ale także ryb chętnie podawane jest wspomniane wino Pinot Grigo. To delikatne wino o smaku jabłek i cytrusów doskonale podkreśli ich smak. Jego lampka będzie pasowała także do pieczonych warzyw. Aby poznać smak Pinot Grigo, nie musisz wyjeżdżać do słonecznej Italii, z łatwością kupisz je w polskich sklepach prowadzących sprzedaż alkoholi. Aby dowiedzieć się ile kosztuje, wpisz w wyszukiwarce internetowej „Pinot Grigo cena”. Włochy są krajem bardzo zróżnicowanym geograficznie, w każdym z nich warto spróbować innych przysmaków. Podczas pobytu w Neapolu zachwyci nas pizza, do Florencji warto wybrać się nie tylko dla jej zabytków, ale także po to, aby spróbować befsztyku. Kuchnia włoska słynie również ze znakomitych słodkości, popularne włoskie desery to między innymi panna cotta, lody, tiramisu, profitterole.