Drapana i niedrapana – czym się różnią rodzaje dresówki?

Dresy wciąż cieszą się ogromną popularnością. Większości z nas materia dresowa – czyli dresówka – wywołuje skojarzenia nie tylko z uprawianiem sportu, ale także z normalnym ubiorem. Materiał ten nosi się zarówno w luźnych stylizacjach, jak i używa się go w kreacjach o eleganckim charakterze.

Co wyróżnia dresówkę?

Dzianina dresowa jest dostępna w wielu barwach i fasonach, a ilość na rynku tej tkaniny jest ogromna. Szczególnie istotne wydaje się to, że odzież wykonana z dresówki okazuje się bardzo wygodna i przepuszczająca powietrze. Nadaje się na materiał tak dla małoletnich, jak i ich rodziców.

Gdy chodzi o zawartość, najczęściej dzianina dresowa zawiera włókna bawełniane i domieszkę syntetyków. Charakteryzuje się sprężystością i znakomitą cyrkulacją powietrza. Z tego powodu ubiór z takiego surowca sprawdza się w chłody i cieplejsze dni. Występuje w różnych przedziałach grubości. Rozróżniamy dwie odmiany tego materiału: to dzianina dresowa drapana i niedrapana (pętelkowa). Dresówka drapana i niedrapana różni się także składem, splotem i gramaturą. Dresówka pętelkowa najczęściej zawiera dodatek elastanu lub lycry. Z kolei dzianina dresowa drapana zawiera domieszkę poliestru, który daje elastyczność i trwałość na odkształcenia.

Dresówka drapana

Dresówka drapana jest gruba,sprężysta i ma dużą gramaturę. Na części spodniej przechodzi w charakterystyczny, przyjazny meszek. Produkuje się z niej zimowe i jesienne wdzianka, dresy, czapki, szale oraz podszewki. Surowce tej dzianiny to włókno bawełniane z dodatkiem poliestru lub elastanu. Zdarzają się też partie bez udziału syntetyków.

Dzianina dresowa pętelkowa

Odwrotnie niż w dresówce drapanej po lewej stronie tego materiału znajdziemy niewielkie pętelki. Dresówka niedrapana posiada tak samo przytulny profil, jednocześni będąc odporną na wszelkie oddziaływania mechaniczne. Nadaje się bezapelacyjnie na bluzy, spódnice, spodnie, sukienki, tuniki, czapki, kominy, odzież dla niemowląt oraz dzieci. Da się ją zakupić w opcji elastycznej, czyli z elastanem – oraz bez zawartości elastanu. Bez tych dodatków dresówka pętelkowa jest gruba i nie rozciąga się. Musimy wiedzieć, że grubość, elastyczność lub sztywność dresówki jest wprost proporcjonalny do jej zestawu i gramatury.