Z adwokatem czy bez? Na pewno warto skorzystać z usług fachowca

Kodeksy prawne w rozmaitych miejscach na świecie okazują się dość mocno zróżnicowane. Recz nie tylko w tym, że coś jest przestępstwem na obszarze jakiejś jurysdykcji, a w innym miejscu wszystko może być absolutnie legalne – istotny jest poza tym bieg sprawy przed sądem. Możemy wymienić tutaj wiele odmiennych przepisów, ale szczególnie odczuwalny dla przeciętnego człowieka jest dostęp do prawnika i opcja skorzystania z jego usług.

Obrona z urzędu – w naszym kraju to rzadki przypadek

Amerykańskie seriale kryminalne kojarzą się nam z informacją, którą podczas aresztowania policjanci przekazują podejrzanemu: „Masz prawo do adwokata”. W Polsce jest inny system prawny niż w USA i nie licząc wyjątkowych przypadków, w naszym kraju nie nie należy się adwokat z urzędu, więc przeważnie musimy zatrudnić go samodzielnie.

Komu potrzebny jest adwokat?

Pozostanie bez obrońcy przed sądem to nie najlepsze rozwiązanie, szczególnie jeśli kogoś postawiono w stan oskarżenia z tytułu naruszenia prawa karnego. W przypadku orzeczenia winy nie dość, że poniesiemy wymierne kary, takie jak na przykład kary więzienia lub kary w zawieszeniu, to grozi nam konieczność opłacenia kosztów procesu. Z adwokatem realne jest nawet uniewinnienie, a jest bardzo prawdopodobne, że wyrok uda się złagodzić; pełnomocnik może też postarać się opóźnić proces lub nie dopuścić do niego. Bez adwokata natomiast na własną rękę 99 proc. z nas nie będzie w stanie poprawnie sformułować skutecznego pisma do sądu.

Dobry adwokat sam się nie znajdzie…

Dużo będzie zależeć od jego fachowości, więc nie można zaprzestać poszukiwań po pierwszym kandydacie. Najlepsi prawnicy, podobnie jak fachowcy w innych zawodach najczęściej się specjalizują. Prawo pracy to nie to samo, co Kodeks karny, a te dwa zbiory praw z pewnością są inne niż prawo cywilne – każde z nich wymaga swoich znawców. Następnym elementem ustaleń musi być research na temat doświadczenia adwokata w potrzebnym zakresie. W dzisiejszych czasach oczywiście poszukiwania rozpoczynamy od anonsów oraz opinii w internecie. Jeśli szukamy adwokata np. w Łodzi, najlepiej jest wpisać w przeglądarki „adwokat łódź prawo karne”. Internet od ręki zaproponuje nam adresy kancelarii prawnych w Łodzi, które posiadają specjalizację w prawie karnym.