Dzianina bawełniana – co ma wspólnego z tkaniną i dlaczego ją wybieramy?

Czysta bawełna to naturalny wyrób, który świetnie sprawdza się na co dzień bądź też na szczególne okoliczności. Użyteczna, przyjemna w dotyku, ale… różnie układająca się, gdy jest tkaniną, a inaczej, jeśli jest to dzianina. Czy jesteśmy w stanie z łatwością je rozróżnić?

Tkanina czy dzianina bawełniana?

Na tkaninę z bawełny składać się będą dwa rodzaje nici, ułożone prostopadle względem siebie. W ten sposób tkanina nie rozciąga się, jednak nie jest przez to znacznie mniej elastyczna. Tę ostatnią cechę uzyskuje się poprzez dodanie elastanu. Zadaniem tkaniny jest podkreślanie sylwetki, ponadto jej niewrażliwość na ścieranie i rozciąganie, a także niewystępowanie efektu elektryzowania się, wpływają na to, że równie chętnie się na nią decydujemy.

Tkanina sprawdzi się także w produkcji obrusów, pościeli, okryć wierzchnich, sukienek, najróżniejszych kostiumów, a dodatkowo mundurów. Oprócz tego charakteryzuje się szerszymi możliwościami zastosowania niż dzianina, a pośród zazwyczaj fabrykowanych splotów, możemy wymienić: płócienny, atłasowy i skośny.

Czemu akurat bawełna?

Bawełna jest naturalna i ekologiczna. Jest przyjemna dla skóry, przewiewna i stosowana nie tylko w przemyśle odzieżowym. Właśnie dlatego dzianina bawełniana staje się naszym intuicyjnym wyborem, gdy sprawdzamy możliwości i charakterystyki interesujących nas materiałów.

Bawełna, pomimo że posiada niejedną zaletę, może podlegać częstemu gnieceniu się i zużyciu, jeżeli ma zbyt wiele kontaktu z wodą. Czy dzianina bawełniana, czy jednak tkanina bawełniana – o każdy z materiałów musimy odpowiednio zadbać. Poddawać praniu, osuszać, prasować i zawsze wykorzystywać w zgodzie z pierwotnym przeznaczeniem, a dodatkowo oznaczeniami, jakie przeważnie znajdziemy na metkach.