Nieznane atrakcje Łodzi: co warto zobaczyć?

Każdy człowiek spacerujący po Łodzi, słyszał bez dwóch zdań o najistotniejszych kompleksach przemysłowych czy okazałych willach łódzkich fabrykantów . Nie wszyscy mają świadomość natomiast, że to niezwykłe miasto jest pełne również znacznie mniej sławnych, a równie fascynujących perełek architektury. Które z pewnością nam się spodobają?

Oferowane przez zróżnicowaną Łódź atrakcje turystyczne to przecież nie tylko ulica Piotrkowska i Manufaktura. Co jeszcze warto zobaczyć? Nowa Tkalnia Karola Scheiblera to jeden z istotniejszych elementów na planie miasta. Ten intrygujący monument techniki ma dużą wartość, najczęściej interesuje tych turystów, którzy podczas wędrówki po Łodzi zamierzają zobaczyć najciekawsze zabytki techniki sprzed lat tego miejsca. Budynek Nowej Tkalni to oryginalny model budynku postawionego w ostatnich latach XIX wieku wedle rysunków Pawła Rübensahma. Okazały gmach do chwili obecnej olśniewa swoimi gabarytami i fasadą. Na nasze uznanie zasługuje zwłaszcza jego piękna elewacja, nawiązująca swym stylem do form renesansowych.

Dodatkowym przykładem miejsca, które może pochwalić się ciekawą genealogią, jest szpital fabryczny Scheiblerów. To z pewnością jeden z barwniejszych obiektów postindustrialnych, jakie odnajdujemy w czasie wycieczek po Łodzi. Skonstruowany w latach 1882-1884, był, co istotne, pierwszym pofabrycznym szpitalem w mieście. Inspiratorką jego budowy była żona Karola Scheiblera – Anna. Co dość ciekawe patronką szpitala została mianowana św. Anna, a sam budynek do chwili obecnej dobrze pełni swoją pierwotną funkcję. Ten zabytkowy szpital jest doskonale widoczny w panoramie miasta i bez wątpienia jest jednym z tych miejsc, które nigdy nie zostaną zapomniane.